VAT na leki weterynaryjne pozostaje ze stawką 8%!

05
Gru
2018
Autor: Elżbieta Liberda  /   Bez kategorii / Biznes / Hodowla / Prawo / Sport / Sprzedaż koni   /   Brak komentarzy

 

Od kilku tygodni trwała burza dotycząca planowanej podwyżki VAT na leki weterynaryjne.

 

Po wielu zaciekłych protestach organizacji zajmujących się prawami zwierząt, internautów, wpływowych osób czy mediów, do których przyłączyła się także nasza Kancelaria.

Wiadomym bowiem jest jak tragiczne w skutkach byłoby uchwalenie nowelizacji.

Na szczęście z projektu ustawy o podatku od towarów i usług, autorstwa Ministerstwa Finansów wykreślono kontrowersyjny pomysł dotyczący znaczącej podwyżki stawek VAT na leki weterynaryjne.

Wiceminister Finansów Filip Świtała razem z rzecznikiem prasowym Ministerstwa Finansów Pawłem Jurkiem zadeklarowali, że owych podwyżek jednak nie będzie.

Można zatem uznać, że publiczne veto podniesione w sprawie kontrowersyjnego pomysłu Ministerstwa Finansów odniosło pożądany skutek.

Nowelizacja wspomnianej ustawy miała zwiększyć stawkę podatku z 8% aż do 23%.

Należy podkreślić, że taki stan rzeczy odcisnąłby się piętnem na instytucjach zajmujących się zwierzętami uderzając boleśnie w ich finanse.

Mając na uwadze i tak już dramatycznie trudną sytuację finansową np. schronisk dla zwierząt planowane zmiany byłyby prawdziwym ciosem.

Zwiększone koszty leków weterynaryjnych poskutkowałyby zwiększeniem także kosztów ich utrzymania, można z łatwością przewidzieć konsekwencje jaką byłoby z pewnością porzucanie zwierząt na dużo większą skalę niż do tej pory.

Nie tylko właściciele czworonogów brali udział w protestach, również przedstawiciele branży weterynaryjnej podnieśli swój głos w manifestacjach.

Planowana zmiana gdyby wprowadzono ją w życie z pewnością dała by popalić  portfelom koniarzy.

Leki weterynaryjne są i tak bardzo drogie … Większość nie ma możliwości rozliczenia VAT’u gdyż opłaca wizyty weterynarza będąc  w roli konsumenta.

Wyższy VAT byłby zatem dodatkowym – dużym –  kosztem.

 

Nie można także bez komentarza pozostawić pewnej zależności. Zwiększenie stawek VAT uderzyłoby także w przemysł mięsny i mleczarski, zatem oczywistymi są także wyższe stawki produktów spożywczych, narzucane przez producentów, co finalnie odbiłoby się na konsumentach. Widoczne jest zatem istnienie licznych, negatywnych konsekwencji planowanych zmian.

 

 

autorką wisu jest Ewelina Danielak – aplikant radcowski

Elżbieta Liberda

O autorze

Radca prawny, właściciel Kancelarii Prawo& Konie oraz Kancelarii Lex Perfecta. Radca prawny wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Lublinie pod nr LB – 1568. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UMCS w Lublinie, Międzynarodowych Podyplomowych Studiów Menadżerskich Postgraduate Management Studies University of Illinois (USA) i Politechnikę Lubelską oraz studiów podyplomowych prawo podatkowe. Jako jedna z niewielu osób w środowisku prawniczym specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa jeździeckiego, prawa w hodowli koni , prawa weterynaryjnego oraz doradztwie prawnym dla świata sportu. Świadczy obsługę prawną dla wielu znanych zawodników, hodowców i ośrodków jeździeckich. Z sukcesami reprezentuje strony w postępowaniach Sądowych zarówno w Polsce jak i na arenie międzynarodowej. Doradza i negocjuje kontrakty, pomaga w procesach tworzenia ośrodków jeździeckich oraz w ich bieżącej obsłudze prawnej. Przygotowuje i weryfikuje dokumentacje przy transakcjach kupna i sprzedaży koni. Świadczy usługi dla lekarzy weterynarii, pośredników w sprzedaży koni, kowali, przewoźników, sklepów internetowych. Obsługuje Stowarzyszenia, Fundacje, Spółki. Doradza w wyborze optymalnych form prowadzenia działalności. Autorka wielu publikacji związanych z szeroko pojętym prawem sportowym i prawem cywilnym. Wykładowca i prelegent szkoleń i studiów podyplomowych. Prywatnie właścicielka trzech koni - andaluzyjskiego wałacha Don Joaquin na którym z powiedzeniem startuje w rywalizacji sportowej , hanowerskiego wałacha Caprio , oraz młodziutkiego ogiera Faruk rasy lusitano. Obecnie łączy dwie pasje - prawo i konie. Każdą wolną chwilę spędza w stajni trenując jeździectwo. Z końmi związana od ponad 20 lat. Jest czynną zawodniczką dyscypliny ujeżdżenie. Posiada uprawnienia instruktora jazdy konnej i sędziego. Obecnie zawodniczka konkursów ujeżdżenia na poziomie małej rundy. Jako junior sportowo realizowała się również w konkurencji skoków przez przeszkody. W związku z doskonałą znajomością problemów pojawiających się w branży jeździeckiej i hodowlanej jak i posiadaną specjalistyczną wiedzą prawniczą prowadzi praktykę w tym zakresie.

Brak komentarzy3 × 4 =