Uwaga! Ważne zmiany w przepisach FEI!

04
Gru
2018
Autor: Elżbieta Liberda  /   Prawo / Sport   /   Brak komentarzy

Jak czytamy na stronach FEI w dniach od 16 do 20 listopada 2018r miało miejsce Zgromadzenie Ogólne FEI.

Podczas zgromadzenia Pan Ingmar De Vos jednogłośnie został ponownie wybrany na Prezydenta FEI. Wybrane zostały także inne władze Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej.

Poza wyborami w czasie Walnego Zgromadzenia wprowadzono kilka bardzo istotnych zmian do przepisów, które będą obowiązywać
od 1 stycznia 2019 r. Przepisy dotyczą zarówno dyscypliny skoki, wkkw jak i ujeżdżenia.

UŻYWANIE BATA

Zgodnie z nowymi przepisami reguły odnośnie używania bata staną się dużo bardziej rygorystyczne.

Od nowego roku bata będzie można użyć tylko dwa razy, a nie trzy tak jak to było do tej pory.

Jeśli chodzi o skoki to dodano także, że wielokrotne, nadmierne użycie bata pomiędzy przeszkodami może zostać uznane jako znęcanie się nad zwierzęciem.

Dodatkowo, jeśli skóra konia jest uszkodzona lub widnieją na niej widoczne ślady użycia bata to w takiej sytuacji użycie bata będzie zawsze uznawane za nadmierne.

Wszystkie przypadki nadmiernego użycia bata będą automatycznie skutkować przyznaniem żółtej kartki ostrzegawczej lub nawet surowszą sankcją.

 KREW

Tak zwana reguła krwi została również znacząco zmieniona i rozszerzona. Nadal stosowane będą różne standardy krwi dla każdej dyscypliny.

Od nowego roku będzie kilka zmian dotyczących dyscypliny ujeżdżenia.

Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli sędzia będzie podejrzewać krew w dowolnym miejscu na koniu, wtedy zatrzyma konia i to sprawdzi. Jeśli stwierdzi, że na koniu jest świeża krew, to zostanie on wyeliminowany. Eliminacja jest ostateczna i nie będzie można się odwoływać.

Ponadto, jeśli Komisarz FEI zobaczy świeżą krew w pysku konia lub w obszarze ostróg podczas kontroli sprzętu po zakończeniu przejazdu, wtedy poinformuje sędziego, który to wyeliminuje parę.
W takim wypadku należy również wezwać weterynarza FEI, aby zdecydował, czy koń jest zdolny do kontynuowania  rywalizacji sportowej w tym wydarzeniu.

ŻÓŁTA KARTA

W związku z powyższym zmienione zostały również zasady przyznawania żółtych kartek. Wprowadzona została nowa sankcja, czyli ostrzeżenie wpisywane do protokołu. Wszystkie przypadki nadmiernego użycia bata lub wszelkie zachowania sportowca, które spowodowały pojawienie się krwi na koniu będą karane.  Jeśli w ciągu 3 lat zawodnik otrzyma więcej niż jedno ostrzeżenie spowodowane wywołaniem krwi na koniu, wtedy automatycznie zostanie ukarany ostrzegawczą żółtą kartką.  Żółta kartka będzie automatycznie przyznawana w sytuacji, gdy zawodnik będzie kontynuował próbę, mimo trzykrotnej odmowy, upadku lub inne formy eliminacji z zawodów. Jeśli zawodnik otrzyma dwa ostrzeżenia w ciągu 12 miesięcy za to samo przewinienie, wtedy będzie to skutkowało przyznaniem żółtej kartki.  Każdy kto otrzyma więcej niż jedną żółtą kartkę w ciągu roku nie będzie mógł brać udziału w rywalizacji sportowej  przez 4 miesiące. Okres ten został wydłużony  – wcześniej były to 2 miesiące.

Elżbieta Liberda

O autorze

Radca prawny, właściciel Kancelarii Prawo& Konie oraz Kancelarii Lex Perfecta. Radca prawny wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Lublinie pod nr LB – 1568. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UMCS w Lublinie, Międzynarodowych Podyplomowych Studiów Menadżerskich Postgraduate Management Studies University of Illinois (USA) i Politechnikę Lubelską oraz studiów podyplomowych prawo podatkowe. Jako jedna z niewielu osób w środowisku prawniczym specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa jeździeckiego, prawa w hodowli koni , prawa weterynaryjnego oraz doradztwie prawnym dla świata sportu. Świadczy obsługę prawną dla wielu znanych zawodników, hodowców i ośrodków jeździeckich. Z sukcesami reprezentuje strony w postępowaniach Sądowych zarówno w Polsce jak i na arenie międzynarodowej. Doradza i negocjuje kontrakty, pomaga w procesach tworzenia ośrodków jeździeckich oraz w ich bieżącej obsłudze prawnej. Przygotowuje i weryfikuje dokumentacje przy transakcjach kupna i sprzedaży koni. Świadczy usługi dla lekarzy weterynarii, pośredników w sprzedaży koni, kowali, przewoźników, sklepów internetowych. Obsługuje Stowarzyszenia, Fundacje, Spółki. Doradza w wyborze optymalnych form prowadzenia działalności. Autorka wielu publikacji związanych z szeroko pojętym prawem sportowym i prawem cywilnym. Wykładowca i prelegent szkoleń i studiów podyplomowych. Prywatnie właścicielka trzech koni - andaluzyjskiego wałacha Don Joaquin na którym z powiedzeniem startuje w rywalizacji sportowej , hanowerskiego wałacha Caprio , oraz młodziutkiego ogiera Faruk rasy lusitano. Obecnie łączy dwie pasje - prawo i konie. Każdą wolną chwilę spędza w stajni trenując jeździectwo. Z końmi związana od ponad 20 lat. Jest czynną zawodniczką dyscypliny ujeżdżenie. Posiada uprawnienia instruktora jazdy konnej i sędziego. Obecnie zawodniczka konkursów ujeżdżenia na poziomie małej rundy. Jako junior sportowo realizowała się również w konkurencji skoków przez przeszkody. W związku z doskonałą znajomością problemów pojawiających się w branży jeździeckiej i hodowlanej jak i posiadaną specjalistyczną wiedzą prawniczą prowadzi praktykę w tym zakresie.

Brak komentarzy15 + fourteen =