PODATEK PRZY KUPNIE KONIA ! – PCC

24
Lis
2016
Autor: Elżbieta Liberda  /   Biznes / Hodowla / Prawo / Sport / Sprzedaż koni   /   1 komentarz

Podatek od czynności cywilnoprawnych.

Zakup konia rodzi – co do zasady – powstanie zobowiązania podatkowego u kupującego.

W myśl Ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy. Jak wcześniej wspomniałam, zagadnienia podatkowe nie są regulowane odrębnie dla zwierząt, stąd wnioskujemy, że kupno zwierzęcia będzie się wiązało z koniecznością zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, którego stawka wynosi 2%.

Istotne jest też, że podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa konia – która nie musi być taka sama, jak jego cena. Podatek musi zostać zapłacony w terminie 14 dni od powstania obowiązku podatkowego (w naszym przypadku termin ten liczymy od dnia zawarcia umowy sprzedaży).

Zobowiązanie ciąży na kupującym, a konsekwencje jego niedopełnienia mogą być dla niego bardzo dolegliwe…

IMG_3138Warto jednak pamiętać, że istnieją sytuację, kiedy nie będziemy zobowiązani do zapłaty PCC. Najczęściej ma to miejsce kiedy kupujemy konia od „firmy” – jeśli sprzedający płaci VAT (lub jest z niego zwolniony będąc np. rolnikiem ryczałtowym), to sprzedaż konia nie będzie się wiązała z koniecznością zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych.

Działa to także w drugą stronę – jeśli kupimy konia „na firmę”, nie musimy uiszczać PPC. Zgodnie z prawem wystarczy zatem, że jedna ze stron zawierających umowę płaci VAT lub jest z niego zwolniona.

Na marginesie zaznaczę, że stawka VAT dla sprzedaży koni wynosi 7%. Nadmienić warto także, że w korzystnym położeniu znajdują się przedsiębiorcy, którzy posiadają tzw. NIP europejski. Jest to numer podatnika VAT, który otrzymuje on w celu prowadzenia transakcji wewnątrzwspólnotowych. Jego posiadanie umożliwia skorzystanie z preferencyjnej stawki 0% VAT na towary nabywane drogą wewnątrzwspólnotowego nabycia.

Inną okolicznością pozwalającą na zwolnienie od PCC, będzie przeprowadzenie transakcji, w której wartość zwierzęcia nie przekroczy 1000 zł. Jak jednak wiadomo, w przypadku zakupu konia z sytuacją taką spotkamy się bardzo rzadko.

Lepiej zapobiegać niż leczyć – zasadę tę można odnieść także do konieczności uiszczenia podatku. Niedopełnienie obowiązku podatkowego będzie stanowiło wykroczenie albo przestępstwo skarbowe. To, jak urząd skarbowy zakwalifikuje nasz czyn, zależy od okoliczności czynu oraz przede wszystkim od kwoty podatku, jaki powinien zostać zapłacony. Karą za popełnienie wykroczenia jest grzywna. W przypadku przestępstwa skarbowego konsekwencje mogą być o wiele dalej idące – osoba, która uchyla się od opodatkowania może nawet (oprócz lub zamiast grzywny) – trafić do więzienia.

Roksana Bzoma

Prawnik w kancelarii Prawo & Konie

13820665_596508610510393_2087514895_n

Elżbieta Liberda

O autorze

Radca prawny, właściciel Kancelarii Prawo& Konie oraz Kancelarii Lex Perfecta. Radca prawny wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Lublinie pod nr LB – 1568. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UMCS w Lublinie, Międzynarodowych Podyplomowych Studiów Menadżerskich Postgraduate Management Studies University of Illinois (USA) i Politechnikę Lubelską oraz studiów podyplomowych prawo podatkowe. Jako jedna z niewielu osób w środowisku prawniczym specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa jeździeckiego, prawa w hodowli koni , prawa weterynaryjnego oraz doradztwie prawnym dla świata sportu. Świadczy obsługę prawną dla wielu znanych zawodników, hodowców i ośrodków jeździeckich. Z sukcesami reprezentuje strony w postępowaniach Sądowych zarówno w Polsce jak i na arenie międzynarodowej. Doradza i negocjuje kontrakty, pomaga w procesach tworzenia ośrodków jeździeckich oraz w ich bieżącej obsłudze prawnej. Przygotowuje i weryfikuje dokumentacje przy transakcjach kupna i sprzedaży koni. Świadczy usługi dla lekarzy weterynarii, pośredników w sprzedaży koni, kowali, przewoźników, sklepów internetowych. Obsługuje Stowarzyszenia, Fundacje, Spółki. Doradza w wyborze optymalnych form prowadzenia działalności. Autorka wielu publikacji związanych z szeroko pojętym prawem sportowym i prawem cywilnym. Wykładowca i prelegent szkoleń i studiów podyplomowych. Prywatnie właścicielka trzech koni - andaluzyjskiego wałacha Don Joaquin na którym z powiedzeniem startuje w rywalizacji sportowej , hanowerskiego wałacha Caprio , oraz młodziutkiego ogiera Faruk rasy lusitano. Obecnie łączy dwie pasje - prawo i konie. Każdą wolną chwilę spędza w stajni trenując jeździectwo. Z końmi związana od ponad 20 lat. Jest czynną zawodniczką dyscypliny ujeżdżenie. Posiada uprawnienia instruktora jazdy konnej i sędziego. Obecnie zawodniczka konkursów ujeżdżenia na poziomie małej rundy. Jako junior sportowo realizowała się również w konkurencji skoków przez przeszkody. W związku z doskonałą znajomością problemów pojawiających się w branży jeździeckiej i hodowlanej jak i posiadaną specjalistyczną wiedzą prawniczą prowadzi praktykę w tym zakresie.

1 komentarz

  1. Ewa 20 marca 2017, 22:42  /  Odpowiedz na ten komentarz

    A co w wypadku zakupu konia za granicą? Pominięto ten przypadek, a jest dość złożony.10 − 9 =