Kiedy koń jest własnością małżeństwa !

28
Lis
2016
Autor: Elżbieta Liberda  /   Bez kategorii / Hodowla / Prawo / Sport / Sprzedaż koni   /   Brak komentarzy

Koń własnością małżonków

 

Najpowszechniejszą formą powstania współwłasności jest zakup konia podczas trwania małżeństwa ze środków majątkowych pochodzących z majątku wspólnego małżonków.

Czasami nawet nie wiemy jakie rodzi to skutki !

Pomimo tego, że tylko jedna osoba dokonuje wszelkich czynności związanych z transakcją, wybiera konia, korzysta z niego, startuje w zawodach, to i tak, w świetle prawa koń, podobnie jak praktycznie każda inna rzecz, wejdzie w skład tzw. majątku wspólnego małżonków.

 

 

A jakie są tego konsekwencje?

 

Dopóki trwa małżeństwo, nie jest możliwe wyjście z tego rodzaju współwłasności.

Ten rodzaj współwłasności nie ma samodzielnego bytu, wynika z faktu zawarcia małżeństwa.

 

W przypadku kiedy małżonkowie nie zawarli umów majątkowych małżeńskich i pozostają w ustroju wspólności majątkowej, co do zasady,  wszelkie składniki majątkowe stanowić będą współwłasność małżonków.

W/w sytuacja nie będzie miała miejsca kiedy między małżonkami obowiązuje ustrój rozdzielności majątkowej.

 

 

Dlaczego to nie takie oczywiste ?

Czy mogę sprzedać udziały w koniu w trakcie trwania małżeństwa ?

 

 

Z całokształtu rimg_3073egulacji prawnych wynika, iż współwłasność łączna jest współwłasnością bezudziałową.

 

Osoby związane współwłasnością łączną nie mogą dysponować swoją częścią w rzeczy wspólnej – czytaj „w koniu” – gdyż nie są określone konkretne udziały przysługujące danej osobie.

A zatem, nie będziemy mogli sprzedać swoich udziałów w koniu.

 

Zgodnie z regulacjami k.r.o. w czasie trwania wspólności ustawowej małżeńskiej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Nie może również rozporządzać, ani zobowiązywać się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku.

Współwłasność łączna trwa tak długo, jak długo istnieje stosunek podstawowy i nie może być w trakcie trwania owego stosunku zniesiona.

więcej na ten temat tutaj 

 

Niniejszy artykuł  może być wykorzystywany wyłącznie w celach informacyjnych.Z wyjątkiem sytuacji dopuszczalnych przez prawo lub uzyskania zgody autora, jakiekolwiek kopiowanie, powielanie, udostępnianie lub rozpowszechnianie całości lub fragmentów jest bezwzględnie zabronione. Niniejszy artykuł, ani żaden jego fragment nie może być przedmiotem obrotu bez uzyskania odpowiedniej licencji.

Cała zawartość niniejszej witryny internetowej jest własnością Elżbiety Liberda i jest chroniona prawem autorskim.

Elżbieta Liberda

O autorze

Radca prawny, właściciel Kancelarii Prawo& Konie oraz Kancelarii Lex Perfecta. Radca prawny wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Lublinie pod nr LB – 1568. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UMCS w Lublinie, Międzynarodowych Podyplomowych Studiów Menadżerskich Postgraduate Management Studies University of Illinois (USA) i Politechnikę Lubelską oraz studiów podyplomowych prawo podatkowe. Jako jedna z niewielu osób w środowisku prawniczym specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa jeździeckiego, prawa w hodowli koni , prawa weterynaryjnego oraz doradztwie prawnym dla świata sportu. Świadczy obsługę prawną dla wielu znanych zawodników, hodowców i ośrodków jeździeckich. Z sukcesami reprezentuje strony w postępowaniach Sądowych zarówno w Polsce jak i na arenie międzynarodowej. Doradza i negocjuje kontrakty, pomaga w procesach tworzenia ośrodków jeździeckich oraz w ich bieżącej obsłudze prawnej. Przygotowuje i weryfikuje dokumentacje przy transakcjach kupna i sprzedaży koni. Świadczy usługi dla lekarzy weterynarii, pośredników w sprzedaży koni, kowali, przewoźników, sklepów internetowych. Obsługuje Stowarzyszenia, Fundacje, Spółki. Doradza w wyborze optymalnych form prowadzenia działalności. Autorka wielu publikacji związanych z szeroko pojętym prawem sportowym i prawem cywilnym. Wykładowca i prelegent szkoleń i studiów podyplomowych. Prywatnie właścicielka trzech koni - andaluzyjskiego wałacha Don Joaquin na którym z powiedzeniem startuje w rywalizacji sportowej , hanowerskiego wałacha Caprio , oraz młodziutkiego ogiera Faruk rasy lusitano. Obecnie łączy dwie pasje - prawo i konie. Każdą wolną chwilę spędza w stajni trenując jeździectwo. Z końmi związana od ponad 20 lat. Jest czynną zawodniczką dyscypliny ujeżdżenie. Posiada uprawnienia instruktora jazdy konnej i sędziego. Obecnie zawodniczka konkursów ujeżdżenia na poziomie małej rundy. Jako junior sportowo realizowała się również w konkurencji skoków przez przeszkody. W związku z doskonałą znajomością problemów pojawiających się w branży jeździeckiej i hodowlanej jak i posiadaną specjalistyczną wiedzą prawniczą prowadzi praktykę w tym zakresie.

Brak komentarzyseven − six =