Co odliczysz od PODATKU ? odzież jeździecka ? psy , koty , konie :)

08
Gru
2017
Autor: Elżbieta Liberda  /   Bez kategorii / Biznes / Hodowla / Marketing / Prawo / Sport   /   Brak komentarzy

Każdy przedsiębiorca wie, że prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z ponoszeniem wielu różnorakich kosztów.

Oczywiście możliwe jest rozliczenie faktycznie poniesionych wydatków związanych z prowadzeniem firmy.

Jako najbardziej popularne rodzaje kosztów można wskazać: transport, artykuły biurowe, koszty najmu, ale istnieje też wiele innych dość nietypowych przypadków, które można zaliczyć do kosztów firmowych.

Warto jednak zacząć od definicji tego co uznajemy za koszt  – kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Jedną z takich nietypowych sytuacji jest możliwość rozliczenia wydatków związanych z zakupem i utrzymaniem naszych pupili.

Jest to szczególnie ważna wiadomość dla osób związanych ze światem jeździeckim, które w sposób szczególny dbają o swoje zwierzęta.

I tak dla przykładu można rozliczyć wydatki związane z kotem, który na stałe mieszka w stajni i jego zadaniem jest zwalczanie gryzoni.

Taka opcja rozliczenia kosztów istnieje w przypadków tak zwanych „zwierząt pracujących”, które wykorzystując swoje naturalne predyspozycje, pomagają nam przy prowadzeniu firmy.

Zwierzę należy w tej sytuacji wprowadzić do ewidencji środków trwałych jako tak zwany inwentarz żywy.

 

Kolejnym podobnie dosyć nietypowym przykładem jest rozliczenie wydatków związanych z psem, którego zadaniem jest pilnowanie posesji. Jednak nie wolno zapominać, że w takiej sytuacji rasa zwierzęcia musi odpowiadać jego „obowiązkom” – mały kundelek czy ratlerek nie będzie spełniał tego kryterium.

 

Obecnie wielu jeźdźców zwraca uwagę na personal branding i używa ubrań oraz innych akcesoriów, na których umieszczone jest logo klubu.

Zgodnie z interpretacją Dyrektora Krajowej Izby Skarbowej wydatki na zakup stroju biznesowego ze stałym oznaczeniem firmy Wnioskodawcy spełnią funkcję reklamową (…), co w efekcie może wpływać na zwiększenie przychodów. Należy pamiętać, że umieszczone logo musi jednoznacznie kojarzyć się z firmą i będzie umieszczone w widocznym miejscu. Oczywiste jest, że taki strój musi być używany wyłącznie do celów firmowych.

Podsumowując należy stwierdzić, że interpretacje podatkowe organów skarbowych są bardzo sprzyjające dla przedsiębiorców i dosyć szeroko interpretują co może być uznane za koszt a co nie. Taka sytuacja może sprzyjać wielu inwestycjom i pozwala na lepszy rozwój naszego biznesu.

 

 

 

 

Elżbieta Liberda

O autorze

Radca prawny, właściciel Kancelarii Prawo& Konie oraz Kancelarii Lex Perfecta. Radca prawny wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Lublinie pod nr LB – 1568. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UMCS w Lublinie, Międzynarodowych Podyplomowych Studiów Menadżerskich Postgraduate Management Studies University of Illinois (USA) i Politechnikę Lubelską oraz studiów podyplomowych prawo podatkowe. Jako jedna z niewielu osób w środowisku prawniczym specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa jeździeckiego, prawa w hodowli koni , prawa weterynaryjnego oraz doradztwie prawnym dla świata sportu. Świadczy obsługę prawną dla wielu znanych zawodników, hodowców i ośrodków jeździeckich. Z sukcesami reprezentuje strony w postępowaniach Sądowych zarówno w Polsce jak i na arenie międzynarodowej. Doradza i negocjuje kontrakty, pomaga w procesach tworzenia ośrodków jeździeckich oraz w ich bieżącej obsłudze prawnej. Przygotowuje i weryfikuje dokumentacje przy transakcjach kupna i sprzedaży koni. Świadczy usługi dla lekarzy weterynarii, pośredników w sprzedaży koni, kowali, przewoźników, sklepów internetowych. Obsługuje Stowarzyszenia, Fundacje, Spółki. Doradza w wyborze optymalnych form prowadzenia działalności. Autorka wielu publikacji związanych z szeroko pojętym prawem sportowym i prawem cywilnym. Wykładowca i prelegent szkoleń i studiów podyplomowych. Prywatnie właścicielka trzech koni - andaluzyjskiego wałacha Don Joaquin na którym z powiedzeniem startuje w rywalizacji sportowej , hanowerskiego wałacha Caprio , oraz młodziutkiego ogiera Faruk rasy lusitano. Obecnie łączy dwie pasje - prawo i konie. Każdą wolną chwilę spędza w stajni trenując jeździectwo. Z końmi związana od ponad 20 lat. Jest czynną zawodniczką dyscypliny ujeżdżenie. Posiada uprawnienia instruktora jazdy konnej i sędziego. Obecnie zawodniczka konkursów ujeżdżenia na poziomie małej rundy. Jako junior sportowo realizowała się również w konkurencji skoków przez przeszkody. W związku z doskonałą znajomością problemów pojawiających się w branży jeździeckiej i hodowlanej jak i posiadaną specjalistyczną wiedzą prawniczą prowadzi praktykę w tym zakresie.

Brak komentarzy18 + 17 =